Изследване анализира нобелови лауреати
Илюстрация: Shutterstock
Смята се, че творческото и нестандартно мислене най-добре се получава на човек през младостта му, но стана ясно, че пикът на креативността е напълно възможно да се случи и в зряла възраст. Изследване на учени от щата Охайо свидетелства: в човешкия живот има два периода, в които съществуващото у него творческо, нестандартно мислене се реализира най-ефективно – след 25-ата и след 50-ата година.
Учените са анализирали особеностите на научните кариери на 30 лауреати на Нобеловата награда за икономика. Анализът показва, че учените условно могат да бъдат разделени на концептуалисти и експериментатори. Концептуалистите генерират идеи в младостта си, когато съзнанието и въображението не са затормозени от ограничителни правила.
Експериментаторите демонстрират потресаваща креативност, благодарение на натрупания опит в зряла възраст. У първите най-голяма творческа активност се забелязва в периода между 25 и 29 години, а у вторите – след 50.
При това специалистите подчертават, че изводите им могат да бъдат приложени и към мисловната активност, свързана не само с икономика, но и с дейности във всяка друга област.
Едновременно с това учените отбелязват, че умението да се твори и да се мисли нестандартно е свързано с цяла реди фактори – генетични, присъстващи мутации в организма, индивидуални нюанси в работата на мозъка, както и с особености във възпитанието и образованието.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари